Často kladené dotazy
-
Jaké jsou staronové novinky v ročníku 2025?
Opět nový motiv trika L7 (tajený do poslední chvíle). Triko lze objednat spolu s přihláškou na těchto stránkách. Náhradní věci u žst. Chřibská si lze vyzvednout již od 3:00 do 9:00 (nezávisle na ranních šlaperech). Na tomto stanovišti na vás čeká teplý čaj a vývar na zahřátí a nakopnutí. Celý pochod se půjde podle trasy na mapách.cz , kde si můžete celou trasu stáhnout do mobilu.
-
Jak probíhá samotný pochod?
Pochod je koncipován jako individuální se společným startem. Při registraci každý obdrží kartu šlapera s mapkou a popisem trasy. Start je v pátek v 17:00, kdy je plánované též společné fotografování účastníků. Potřebujete-li na pochod více času, letos můžete využít i klouzavý start v 15:00 a 16:00 (o dřívějším startu informujte prosím den předem). Po cestě potkáte na každém vrcholu kontrolní stanoviště, kde si do karty šlapera pomocí obyčejné tužky propíšete vrcholový znak (znak je kovová destička cca 5x5cm s vyraženým názvem vrcholu a jeho nadmořské výšky).
Místo vrcholové kontroly: Popova skála (pod kovovými schody na kamenech), Hvozd (vnější strana obvodové zdi staré české hospody, vede kolem ní červená turistická značka), Luž (komín), Pěnkavčí vrch (betonovokamená mohyla), Jedlová (veřej u rozhledny), Studenec (betonový základ rozhledny), Klíč (vrchol – na kamenech), Ortel (na vrcholových kamenech), Brnišťský vrch (u vrchlového kamene – mohylka).
Při pochodu je možnost utvořit skupiny pod vedením letitých šlaperů, kteří s vámi rádi utvoří skupinu, abyste nemuseli bloudit. Tito šlapeři budou předem známi.
-
Jaké trasy jsou na výběr?
Pochod má jednu hlavní trasu. Můžete si však vybrat ze dvou směrů na Jablonné nebo protisměr na Lindavu. Necítíteli se na hlavní trasu jsou pro vás připraveny dílčí trasy obou směrů noční a denní. Ke kterým je v určený čas zajištěn odvoz „z“ a „do“ základního tábora. Trasu si můžete bedlivě nastudovat v sekci „terén-cesta“.
-
Jak je to s vodou během pochodu?
Na trase je možné si nabrat vodu u přístřešku Kammloch (25km), kde bude barel s vodou. Další možností je Chřibská žst. (52km) – opět barel. Na 72 km je od trasy 500m vzdálená nádražní restaurace s otevíracím časem 9:15-22:30. Poslední možností je Kamzičí studánka (84km).
-
Co s sebou?
Na cestu doporučujeme: svítilnu na čelo, aplikaci MAPY.CZ do mobilu se staženýma mapama a trasou, jídlo na cca 24 hodin (včetně sušenek, čokolády, …), ponožky (na výměnu), pláštěnku, teplé oblečení (rána v horách jsou chladná) a další věci dle vlastního uvážení (např. běžecké boty na výměnu v případě deště). Inspirovat se můžete též na webu v sekci „výbava a příprava“.
-
Kdy se vyráží na noční a kdy na denní části pochodu?
Pro každého šlapera je povinná registrace od 14:30 do 16:45 v Oáze. Na noční části pochodu je start v 17:00 společně s těmi, kteří jdou celou trasu. Na denní části pochodu je sraz v sobotu v 5:00 před Oázou, odkud je odvoz na žst. Chřibská. Pro všechny, kteří jdou denní část, je zajištěn nocleh v Oáze (nutný spacák).
Pokud nestíháte registraci či máte jiný problém se startovními časy, je možno se individuálně domluvit s Hankou Kucovou (tel: 604 756 936), která organizuje odjezd na denní část pochodu.
-
Co to je karta šlapera?
Karta šlapera je papír, který s vašimi údaji obdržíte na startu. Během cesty do karty zaznamenáte všechny znaky kontrolních vrcholových stanovišť (K1-K10). Kartu šlapera přiložte na kovový znak o rozměrech cca 5x5cm s vyraženým názvem vrcholu a jeho nadmořské výšky a pomocí obyčejné tužky propište. Z těchto důvodů obdržíte s sebou obyčejnou tužku (popřípadě si vezměte i rezevní)! V cíli pak získáte poslední kontrolu (K11) a předáte vyplněnou kartu šlapera jako podklad pro získání diplomu, placky, popřípadě medaile (platí to i pro šlapery, kteří jdou noční část).
-
Jak je značená trasa L7?
Trasa Lužické sedmičky vede převážně po turisticky značených cestách, dále po silnicích a cestách. V málo přehledných úsecích je třeba nahlédnout do itineráře či navigace. Konec/začátek trasy z Ortelu přes Brnišťský vrch až do Oázy jde často mimo cesty, a proto bude vyznačen reflexními značkami (úsek je v mapách uložen zvlášť a nese název „startovní/cílová rovinka“).
-
Lze odvézt nějaké věci do Chřibské žst.?
Ano. Na startu budou připraveny bedny s popisem L7, do kterých si můžete odložit věci do žst. Chřibská (např. náhradní obuv, vodu, oblečení, …). Tyto bedny budou dopraveny na místo v sobotu ráno. Věci je možné si vyzvednout na místě od 3:00 do 9:00, jinak budou opět odvezeny do základního tábora (Oázy). Odvoz věcí bude fungovat i opačně do základního tábora.
Pozn.: Odvoz šlaperů do Oázy, kteří končí noční částí, je zajištěn pouze v uvedených časech spolu s věcmi tedy nejpozději v 9:00.
-
Jak si objednat „Lužické taxi“?
Pokud vám během pochodu nečekaně dojou síly a nechce se vám hledat spoje veřejné dopravy, je možnost si objednat „Lužické taxi“. Kapacita automobilu je 6 osob a lze si ho objednat na níže uvedených stanovištích. V ceně jsou započteny náklady na cestu tam a zpět (cena je za celé auto, ne za osobu).
Náklady na osobní dopravu z taxi stanovišť:
Lvová (ČD) 120 Kč (10 km)
Polesí 180 Kč (15km)
Lückendorf (bus) 220 Kč (18 km)
Valy (rozcestník) 220 Kč (18 km)
Horní Světlá (u chaty Luž) 230 Kč (19 km)
Stožecké sedlo (u Pěnkavčího vrchu) 260 Kč (22 km)
Lesné (zastávka busu) 260 Kč (22 km)
Chřibská žst. (v jiný čas než 3:00-9:00) 380 Kč (32 km)
Líska (bus) 340 Kč (28 km)
Křížový Buk (rozcestí) 310 Kč (26km)
Nová Huť (Hraniční rybník) 220 Kč (18 km)
Svor (u Jezírka) 180 Kč (15 km)
Sedlo před Ortelem (silnice) 130 Kč (11km)
Lindava (můstek) 70 Kč (6 km) -
Je možnost přespání po pochodu?
Při akci je možnost přespání v Oáze (modlitebně BJB) na zemi ve vlastním spacáku a na matraci, kterou pro vás připravíme. V prvním patře spí ženy, v přízemí hlavním sále – muži a v podkroví ti co zvládnou vylézt až nahoru :o).
Pozn.: Věci potřebné k přespání je možno si odložit před startem přímo v Oáze.
-
Co je zahrnuto v ceně pochodu?
V ceně je zahrnut nocleh pá-so a so-ne, vývar a čaj v půlce trasy, sobotní slavnostní večeře, nedělní snídaně (no a pokud vše nevyužijete, přispíváte tím na hladký průběh pochodu).
-
Co to je doprovodný program?
Pochod L7 není jen o tom si něco dokázat a hned se vypařit. Jde nám nejen o zážitky z cesty, ale i o zážitky poté. Proto akce trvá celkem tři dny. Začíná samotným pochodem v pátek večer a v sobotu večer graduje slavnostní večeří a promítáním fotografií z pochodu a sdělováním si vlastních dojmů. Po večeři přichází na řadu odměňování. Všichni, kteří zdolali celou trasu nebo jednu z dílčích tras, si odnesou pamětní placku a diplom. Pro pokořitele Lužické sedmičky čeká navíc originální medaile a společné foto.
Po zaslouženém odpočinku se všichni sejdeme u nedělní snídaně a po snídani nás čeká Cestománie (někdo z letitých šlaperů má vždy připraveno poutavé povídání ze svých cest do neznáma – v minulosti jsme tak slyšeli o Appalačské stezce, o putování po Kubě či výstupu na Elbrus) .