Psalo se o nás… Zpravodajství obce Brniště

Lužická sedmička XIV

Skončilo léto a to znamená pro všechny šlapery a turisty z celé vsi ale i blízkého okolí, jakož i ze vzdálených koutů republiky, vždy jediné, je tu Lužická! Ano, je to nevyhnutelné a právě tak jako když člověk onemocní, jde k lékaři, když skončí léto, vydá se do krásných Lužických hor, aby ukázal, že za něco stojí a že vydrží stát a jít a ujít a hlavně taky dojít. Možná si říkáte,“Ten teda pěkně přehání!“. To si ale člověk může říkat jen tehdy, pokud nikdy nezažil, necítil a neušel Lužickou sedmičku (dále jen L7).

A co že to tedy je? Budu stručný. Jedná se o pochod Lužickou přírodou. Trasa má 99km(minimálně, pokud nebloudíte :o)), jde se 25hodin v kuse a trvá to celé od večera do večera dalšího dne. Trasa vede přes sedm kopců a celkové převýšení je 3200metrů. Vychází se, jakož i končí v Brništi, kde na znavené, ale šťastně znavené čeká sprcha, židle, výborné jídlo (tradičně hranolky a kuře), pití a nocleh.

A právě na konci léta nastává bilancování posledního roku. Člověk se musí ptát, jestli se nekoukal zbytečně moc na televizi, jestli má něco odchozené, rozšlápnuté boty, jestli si nemohl na Vánoce odpustit aspoň pár vanilkových rohlíčků a na Velikonoce nějaké to vajíčko, vždyť na L7 se počítá každý gram váhy.

Letos vyšla L7 na 21.9-23.9., vycházelo se v 17hodin a z Brniště rovnou přes Jablonné na Popovu skálu, dále pak na Hvozd,  Luž,  Pěnkavčí vrch, na Jedlovou,  potom přes Chřibskou na Studenec a pak už jen Klíč a přes Kunratice do Brniště. Podle osobních preferencí, bylo možné jít trasu i obráceně nebo jít jen noční či denní část. Po takové „procházce“ může člověk klidně říct, že viděl celé Lužické hory! Letos se přihlásilo přes 100 účastníků a snad jenom kvůli dešti nakonec dokončilo celou trasu 19 borců.

Pokud si říkáte, příště by to možná šlo. Neváhejte se následující ročník přihlásit a možná se tak jako letos Květa Kupková zařadíte mezi borce, kteří už Lužickou sedmičku mají v nohách.

Za všechny účastníky bych chtěl poděkovat ymkařům a všem, kdo umožnili, že jsme si mohli takhle užívat!

 šlaper Trinity