Často kladené dotazy

 • Jaké jsou staronové novinky v ročníku 2017?

  Opět nový motiv trika L7 (tajený do poslední chvíle). Triko lze objednat spolu s přihláškou na těchto stránkách. Náhradní věci na Stožeckém sedle či Malém Semerinku si lze vyzvednout již od 5:00 do 9:00 (nezávisle na ranních šlaperech). Na startu dostanete mapku se stručným itinerářem trasy a na stránkách L7 je možno stáhnout trasu jako GPX soubor. Dalším bonusem je Lužické taxi – pro ty, které náhle opustily síly, je možnost si za poplatek objednat taxi do hor.

 • Jak probíhá samotný pochod?

  Pochod je koncipován jako individuální se společným startem. Při registraci každý obdrží kartu šlapera s mapkou a popisem trasy. Start je v pátek v 17:00, kdy je plánované též společné fotografování účastníků. Po cestě potkáte na každém vrcholu kontrolní stanoviště, kde si do karty šlapera pomocí obyčejné tužky propíšete vrcholový znak (znak je kovová destička cca 5x5cm s vyraženým názvem vrcholu a jeho nadmořské výšky).

  Místo vrcholové kontroly: Popova skála (pod kovovými schody na kamenech), Hvozd (vnější strana obvodové zdi staré české hospody, vede kolem ní červená turistická značka), Luž (komín), Pěnkavčí vrch (betonovokamená mohyla), Jedlová (veřej u rozhledny), Studenec (betonový základ rozhledny), Klíč (vrchol – na kamenech)

  Při pochodu je možnost utvořit skupiny pod vedením letitých šlaperů, kteří s vámi rádi utvoří skupinu, abyste nemuseli bloudit. Tito šlapeři budou předem známi (bližší informace o vodičích na startu).

 • Jaké trasy jsou na výběr?

  Pochod má jednu hlavní trasu. Můžete si však vybrat ze dvou směrů na Jablonné nebo protisměr na Cvikov. Necítíteli se na hlavní trasu jsou pro vás připraveny dílčí trasy obou směrů noční a denní. Ke kterým je v určený čas zajištěn odvoz z a do základního tábora. Trasu si můžete bedlivě nastudovat v sekci terén-cesta.

 • Co s sebou?

  Na cestu doporučujeme: svítilnu na čelo, turistickou mapu Lužických hor (nebo mobil se staženýma mapama MAPY.CZ), jídlo na cca 24 hodin (včetně sušenek, čokolády, …), ponožky (na výměnu), pláštěnku, teplé oblečení (rána v horách jsou chladná) a další věci dle vlastního uvážení. Inspirovat se můžete též na webu v sekci „výbava  a příprava“.

 • Kdy se vyráží na noční a kdy na denní části pochodu?

  Pro každého šlapera je povinná registrace od 16:00 do 17:00 v Oáze. Na noční části pochodu je start v 17:00 společně s těmi, kteří jdou celou trasu. Na denní části pochodu je sraz v sobotu v 6:30 před Oázou, odkud je odvoz na Stožecké sedlo a Malý Semerink. Pro všechny, kteří jdou denní část, je zajištěn nocleh v Oáze (nutný spacák).

  Pokud nestíháte registraci či máte jiný problém se startovními časy, je možno se individuálně domluvit s Hankou Kucovou (tel: 604 756 936), která organizuje odjezd na denní část pochodu.

 • Co to je karta šlapera a mapa trasy?

  Karta šlapera je papír, který s vašimi údaji obdržíte na startu. Během cesty do karty zaznamenáte všechny znaky kontrolních vrcholových stanovišť (K1-K7). Kartu šlapera přiložte na kovový znak o rozměrech cca 5x5cm s vyraženým názvem vrcholu a jeho nadmořské výšky a pomocí obyčejné tužky propište. Z těchto důvodů si vezměte sebou obyčejnou tužku (popřípadě i rezevní)! V cíli pak získáte poslední kontrolu (K8) a předáte vyplněnou kartu šlapera jako podklad pro získání diplomu, placky, popřípadě medaile (platí to i pro šlapery, kteří jdou noční část). Další věcí, kterou na startu obdržíte je mapka s trasou L7 s popisem cesty, tato pomůcka slouží jako nápověda v případě, že si nejste jisti zda jste dobře odbočili nebo v případě bloudění.

 • Jak je značená trasa L7?

  Trasa Lužické sedmičky vede převážně po turisticky značených cestách, dále po silnicích a cestách. V málo přehledných úsecích je třeba nahlédnout do itineráře, mapy či navigace. V tištěné mapce s itinerářem trasy L7 je neznačeným úsekům věnována zvláštní pozornost. Prvních 10 kilometrů od startu a cíle bude trasa značena barvou a reflexy.

 • Lze odvézt nějaké  věci  na Stožecké sedlo či Malý Semerink?

  Ano. Na startu budou připraveny bedny, do kterých si můžete odložit věci na Stožecké sedlo nebo na malý Semerink (např. náhradní obuv, vodu, oblečení, …). Tyto bedny budou dopraveny na místo v sobotu ráno. Věci je možné si vyzvednout na Stožeckým sedle i na Malém Semerinku od 5:00 do 9:00, jinak budou opět odvezeny do základního tábora (Oázy). Odvoz věcí bude fungovat i opačně do základního tábora.

  Pozn.: Odvoz šlaperů do Oázy, kteří končí noční částí, je zajištěn pouze v uvedených časech spolu s věcmi tedy nejpozději v 9:00.

 • Jak si objednat „Lužické taxi“?

  Pokud vám během pochodu nečekaně dojou síly a nechce se vám hledat spoje veřejné dopravy, je možnost si objednat „Lužické taxi“. Kapacita automobilu je 6 osob a lze si ho objednat na níže uvedených stanovištích. V ceně jsou započteny náklady na cestu tam a zpět (cena je  za celé auto, ne za osobu).

  Náklady na osobní dopravu z taxi stanovišť:
  Lvová (ČD) 120 Kč (10 km)
  Petrovice (CZ/D) 180 Kč (15 km)
  Valy (rozcestník) 220 Kč (18 km)
  Horní Světlá (ch. Luž) 230 Kč (19 km)
  Stožecké sedlo (auto L7 II) 240 Kč (20 km)
  Malý Semerink (ČD – auto L7 I) 360 Kč (30 km)
  Chřibská (nám.) 380 Kč (32 km)
  Líska (bus) 340 Kč (28 km)
  Mlýny (bus) 280 Kč (23km)
  Jedličná (u silnice) 220 Kč (18km)
  Svor, horní (rozcestí) 160 Kč (13km)
  Kunratice u Cvikova (pod E442) 120 Kč (10km)

 • Je možnost přespání po pochodu?

  Při akci je možnost přespání v Oáze (modlitebně BJB) na zemi ve vlastním spacáku a na vlastní karimatce. Pro prvních 50 přihlášených šlaperů je zajištěna na přespání matrace. V prvním patře spí ženy, v přízemí muži a v půdních prostorách otužilci.

  Pozn.: Věci potřebné k přespání je možno si odložit před startem přímo v Oáze.

 • Co je zahrnuto v ceně pochodu?

  V ceně je zahrnut nocleh  pá-so a so-ne, sobotní slavnostní večeře, nedělní snídaně (pokud vše nevyužijete, přispíváte tím na hladký průběh pochodu).

 • Co to je doprovodný program?

  Pochod L7 není jen o tom si něco dokázat a hned se vypařit. Jde nám nejen o zážitky z cesty, ale i o zážitky poté. Proto akce trvá celkem tři dny. Začíná samotným pochodem v pátek večer a v sobotu večer graduje slavnostní večeří a promítáním fotografií z pochodu a sdělováním si vlastních dojmů. Po večeři přichází na řadu odměňování. Všichni, kteří zdolali celou trasu nebo jednu z dílčích tras, si odnesou pamětní placku a diplom. Pro pokořitele Lužické sedmičky čeká navíc originální medaile a společné foto.

  Po zaslouženém odpočinku se všichni sejdeme u nedělní snídaně a po snídani nás čeká Cestománie (někdo z letitých šlaperů má vždy připraveno poutavé povídání ze svých cest do neznáma – v minulosti jsme tak slyšeli o Appalačské stezce, o putování po Kubě či výstupu na Elbrus) .

Máte-li další otázky, na které vám nebylo odpovězeno, pište do sekce „Diskuze k L7“. Na všechny otázky se vám pokusíme odpovědět.